POLITYKA WYNAGRODZEŃ CZŁONKÓW ZARZĄDU ORAZ CZŁONKÓW RADY NADZORCZEJ LABO PRINT S.A. W POZNANIU
Niniejsza Polityka wynagrodzeń członków Zarządu i Rady Nadzorczej została przyjęta przez Walne Zgromadzenie Labo Print Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu w wykonaniu obowiązków wynikających z art. 90d w zw. z art. 90c ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 623 z późn. zm.)
- Komitet Audytu – stały komitet audytu powołany przez Radę Nadzorczą Spółki;
- KSH – Kodeks spółek handlowych z 15 września 2000 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505 z późń. zm.);
- Polityka, Polityka wynagrodzeń – niniejszy dokument przyjęty na podstawie art. 90d ust. 1 Ustawy o Ofercie
- Rada Nadzorcza – Rada Nadzorcza Spółki;
- Spółka – Labo Print S.A. z siedzibą w Poznaniu;
- Ustawa o Ofercie – Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U z 2019 r. poz. 623 z późn. zm.)
- Walne Zgromadzenie – Walne Zgromadzenie Spółki
- Zarząd – Zarząd Spółki; 3.1.Celem Polityki jest kierunkowe ustalenie zasad wynagradzania członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej Spółki.
3.2.Rozwiązania zawarte w Polityce zostały ustalone w sposób mający przyczyniać się do realizacji strategii biznesowej, długoterminowych interesów oraz zachowania stabilności Spółki, z uwzględnieniem interesów jej akcjonariuszy.
3.3.Środkiem do realizacji tych celów jest m.in. odpowiednia motywacja członków organów Spółki do efektywnej pracy na rzecz Spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz powiązanie ich interesów z interesami Spółki.
3.4.Spółka wypłaca wynagrodzenie członkom Zarządu i członkom Rady Nadzorczej wyłącznie zgodnie z Polityką Wynagrodzeń, a wypłacane na dzień przyjęcia niniejszej Polityki wynagrodzenie członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej jest z nią zgodne.
4.1.Stosunek prawny i podstawa wynagradzania.
4.1.1.Członków Zarządu Spółki łączy ze Spółką stosunek organizacyjny wynikający z uchwały Rady Nadzorczej Spółki powołującej daną osobę do składu Zarządu.
4.1.2.Stosunek prawny łączący członka Zarządu i Spółkę, o którym mowa w ust. 1 obejmuje okres kadencji Zarządu Spółki wynoszący trzy lata (okres wspólnej kadencji Zarządu), przy czym nie obowiązuje ograniczenie co do liczby kadencji. Stosunek prawny, o którym mowa w zdaniu poprzednim, może być krótszy w przypadku powołania członka Zarządu w trakcie kadencji Zarządu lub ustania mandatu członka Zarządu w trakcie wspólnej kadencji, o czym mowa w pkt. 4.1.3.
4.1.3.Mandat członka Zarządu może ustać przed upływem okresu wspólnej kadencji Zarządu wobec jego odwołania przez Radę Nadzorczą, Walne Zgromadzenie, złożenia rezygnacji lub zgonu.
4.1.4.Zasady naliczania oraz wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków Zarządu określa uchwała Rady Nadzorczej.
4.1.5.Członkowie Zarządu nie otrzymują wynagrodzenia z innego tytułu, niż stosunek korporacyjny wskazany w pkt. 4.1.1.
4.2.Wysokość i zasady wypłaty wynagrodzenia
4.2.1.Wysokość wynagrodzenia członków Zarządu powinna być wystarczająca dla pozyskania, utrzymania i motywacji osób o kompetencjach niezbędnych dla właściwego zarządzania Spółką i jej Grupą Kapitałową.
4.2.2.Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia poszczególnych członków Zarządu uwzględnia się nakład pracy niezbędny do prawidłowego wykonywania funkcji, zakres obowiązków i odpowiedzialności związanej z pełnieniem tych funkcji oraz posiadane kompetencje wynikające z doświadczenia tych osób.
4.2.3.Wynagrodzenie członków Zarządu z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie składa się z wynagrodzenia stałego, określonego miesięcznie, wypłacanego w formie pieniężnej.
4.2.4.Wynagrodzenie członków Zarządu jest wypłacane z dołu do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc kalendarzowy.
4.2.5.Wynagrodzenie nie przysługuje członkowi Zarządu przez okres, w którym pozostaje zawieszony w pełnieniu funkcji w Zarządzie.
4.2.6.Spółka dopuszcza jednorazowe wypłaty na rzecz członków Zarządu przyznawane w formie premii pieniężnej po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności Spółki, w wysokości ustalonej uchwałą Rady Nadzorczej i zależnej od uzyskanego wyniku finansowego Spółki i aktualnej sytuacji Spółki. Wypłaty tego rodzaju będą miały charakter dodatkowego świadczenia z tytułu powołania do składu Zarządu.
4.2.7.Spółka nie przyznaje członkom Zarządu wynagrodzenia w formie instrumentów finansowych.
4.2.8.Członkowie Zarządu mogą otrzymywać następujące dodatkowe świadczenia:
- prawo do korzystania z samochodu służbowego i innego majątku Spółki (telefon, urządzenia elektroniczne),
- prywatna opieka medyczna,
- pakiet ubezpieczeniowy.
5.1.Stosunek prawny i podstawa wynagradzania.
5.1.1.Członków Rady Nadzorczej łączy ze Spółką stosunek organizacyjny wynikający z uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki powołującej daną osobę do składu Rady Nadzorczej.
5.1.2.Stosunek prawny łączący członka Rady Nadzorczej i Spółkę, o którym mowa w ust. 1 obejmuje okres kadencji Rady Nadzorczej Spółki wynoszący trzy lata (okres wspólnej kadencji Rady Nadzorczej), przy czym nie obowiązuje ograniczenie co do liczby kadencji. Stosunek prawny, o którym mowa w zdaniu poprzednim, może być krótszy w przypadku powołania członka Rady Nadzorczej w trakcie kadencji Rady Nadzorczej lub ustania mandatu członka Rady Nadzorczej w trakcie wspólnej kadencji, o czym mowa w pkt. 5.1.3.
5.1.3.Mandat członka Rady Nadzorczej może ustać przed upływem okresu wspólnej kadencji Rady Nadzorczej wobec jego odwołania przez Walne Zgromadzenie, złożenia rezygnacji lub zgonu.
5.1.4.Zasady naliczania oraz wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków Rady Nadzorczej określa uchwała Walnego Zgromadzenia.
5.2.Wysokość, składniki i zasady wypłaty wynagrodzenia.
5.2.1.Wysokość wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej powinna być wystarczająca dla pozyskania, utrzymania i motywacji osób o kompetencjach niezbędnych dla sprawowania właściwego nadzoru nad Spółką i jej Grupą Kapitałową.
5.2.2.Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia poszczególnych członków Rady Nadzorczej uwzględnia się nakład pracy niezbędny do prawidłowego wykonywania funkcji członka organu, zakres obowiązków i odpowiedzialności związanej z pełnieniem tej funkcji oraz posiadane kompetencje wynikające z doświadczenia tych osób.
5.2.3.Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej z tytułu sprawowania funkcji w organie składa się wyłącznie z wynagrodzenia stałego wypłacanego w formie pieniężnej.
5.2.4.Członek Rady otrzymuje od Spółki wynagrodzenie w formie zryczałtowanej miesięcznie kwoty brutto, przy czym Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i Sekretarz Rady Nadzorczej mogą otrzymywać wynagrodzenie wyższe od innych członków Rady Nadzorczej, uwzględniające dodatkowy nakład pracy z tytułu sprawowanej funkcji.
5.2.5.Członek Rady, będący również członkiem Komitetu Audytu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie dodatkowe w formie stałej, zryczałtowanej miesięcznie kwoty brutto, ustalanej uchwałą Walnego Zgromadzenia.
5.2.6.Kwota dodatkowego wynagrodzenia może się różnić pomiędzy poszczególnymi członkami Komitetu Audytu ze względu na funkcje pełnione przez nich w Komitecie Audytu.
5.2.7.Wynagrodzenie członków Rady jest wypłacane z dołu do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc kalendarzowy.
5.2.8.Wynagrodzenie członka Rady Nadzorczej za miesiąc, w którym nastąpiło powołanie bądź odwołanie lub rezygnacja z członkostwa w Radzie Nadzorczej lub pełnienia funkcji w Komitecie Audytu jest obliczane proporcjonalnie do liczby dni członkostwa lub pełnienia funkcji w organie w tym miesiącu.
5.2.9.Członkom Rady Nadzorczej przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów związanych z udziałem w pracach Rady Nadzorczej.
5.2.10.Członkowie Rady Nadzorczej, delegowani do stałego indywidualnego wykonywania nadzoru w trybie art. 390 § 3 KSH, otrzymują osobne wynagrodzenie, którego wysokość ustala Walne Zgromadzenie Spółki. Spółka nie przyznaje oraz nie wypłaca członkom Zarządu ani członkom Rady Nadzorczej świadczeń w ramach dodatkowych programów emerytalno–rentowych lub programów wcześniejszych emerytur.
7.1.Przy ustanawianiu Polityki nie zostały uwzględnione warunki pracy i płacy pracowników Spółki i Grupy Kapitałowej innych, niż członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej.
7.2.Wysokość stałego wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej pozostaje w rozsądnym stosunku do średniego wynagrodzenia pracowników Spółki niebędących członkami Zarządu lub Rady Nadzorczej.
7.3.Wynagrodzenia pracowników Spółki są jednocześnie dostosowywane do sytuacji Spółki i osiąganych przez nią wyników finansowych oraz aktualnych warunków rynkowych.
8.1.Projekt Polityki wynagrodzeń opracowuje Zarząd i przedkłada go do zaopiniowania oraz wprowadzenia ewentualnych zmian Radzie Nadzorczej.
8.2.Ostateczną treść Polityki wynagrodzeń przyjmuje Walne Zgromadzenie.
8.3.W sytuacji nieprzyjęcia przez Walne Zgromadzenie Spółki Polityki, wynagrodzenia osób nią objętych wypłacane są zgodnie z zasadami dotychczas obowiązującymi, w tym w pierwszej kolejności zgodnie z dotychczas obowiązującą Polityką. Zmieniona Polityka przyjmowana jest w drodze uchwały na kolejnym Walnym Zgromadzeniu Spółki.
8.4.W przypadku zmiany Polityki opisuje się i wyjaśnia wszystkie istotne zmiany oraz sposób, w jaki zostały w niej uwzględnione głosy i opinie akcjonariuszy na temat Polityki oraz sprawozdania od ostatniego głosowania w sprawie Polityki podczas Walnego Zgromadzenia Spółki.
8.5.Polityka podlega zatwierdzeniu, weryfikacji i aktualizacji co najmniej raz na cztery lata.
8.6.Za wdrożenie Polityki odpowiedzialny jest Zarząd Spółki.
8.7.Rada Nadzorcza na bieżąco sprawuje nadzór nad wdrożeniem Polityki wynagrodzeń, monitoruje zgodność sposobu wypłacania wynagrodzeń z założeniami Polityki, a także weryfikuje, czy przyjęte kryteria wypłaty wynagrodzeń w rzeczywistości przyczyniają się do realizacji strategii biznesowej Spółki, jej interesów długoterminowych oraz stabilności Spółki.
8.8.W razie identyfikacji potrzeby zmiany Polityki w terminie krótszym niż cztery lata od uchwalenia ostatniej zmiany, Rada Nadzorcza może wystąpić do Zarządu z wnioskiem o opracowanie zmian Polityki i przedstawienia stosownej uchwały Walnemu Zgromadzeniu Spółki, po uprzednim zaopiniowaniu projektu zmian Polityki przez Radę.
8.9.Rada Nadzorcza co roku dokonuje przeglądu stosowania Polityki wynagrodzeń oraz przygotowuje Sprawozdanie o wynagrodzeniach, o którym mowa w art. 90g Ustawy o Ofercie.
9.1.Jeżeli jest to niezbędne do realizacji długoterminowych interesów i stabilności finansowej Spółki lub do zagwarantowania jej rentowności, Rada Nadzorcza Spółki, w drodze uchwały, na wniosek Zarządu lub z własnej inicjatywy, może zdecydować o czasowym odstąpieniu od stosowania Polityki wynagrodzeń.
9.2.Uchwała Rady Nadzorczej o odstąpieniu od stosowania Polityki określa przesłanki uzasadniające konieczność zastosowania odstąpienia, okres odstąpienia, elementy Polityki, od których stosowania czasowo się odstępuje, a także uzasadnienie.
9.3.Odstępstwo, o którym mowa w pkt. 9.1, może dotyczyć wszystkich postanowień Polityki.
9.4.Odstąpienie od stosowania Polityki nie może trwać jednorazowo dłużej niż dwa kolejne lata obrotowe.
10.1.Niniejsza Polityka wynagrodzeń ma na celu zagwarantowanie, że potencjalne konflikty interesów związane z wynagradzaniem członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej są identyfikowane i ograniczane.
10.2.Zapobieżeniu wystąpienia konfliktu interesów w zakresie zagadnień normowanych w Polityce służy podział kompetencyjny przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia przewidziany art. 378 KSH i art. 392 KSH, z uwzględnieniem faktu, iż wynagrodzenie członków Zarządu jest ustalane uchwałami Rady Nadzorczej, a wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej jest ustalane uchwałą Walnego Zgromadzenia.
10.3.W przypadku zidentyfikowania przez któregokolwiek członka Zarządu lub członka Rady Nadzorczej prawdopodobieństwa zaistnienia dotyczącego go konfliktu interesów w zakresie zagadnień regulowanych Polityką, zgłasza on swoje uwagi Radzie Nadzorczej.
10.4.W przypadku otrzymania zgłoszenia dot. konfliktu interesów, Rada Nadzorcza inicjuje procedurę mającą na celu aktualizację Polityki, zgodnie z postanowieniami pkt. 8 powyżej, w celu wyeliminowania lub uniemożliwienia powstania zidentyfikowanego konfliktu interesów.
11.1.Spółka wypłaca poszczególnym członkom Zarządu i Rady Nadzorczej wynagrodzenie wyłącznie zgodnie z niniejszą Polityką wynagrodzeń.
11.2.Spółka niezwłocznie zamieszcza Politykę oraz uchwałę w sprawie Polityki wraz z datą jej podjęcia i wynikami głosowania na swojej stronie internetowej. Dokumenty te pozostają dostępne tak długo, jak długo mają one zastosowanie.
11.3.Polityka wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia przez Walne Zgromadzenie Spółki.