FAQ

Najczęściej zadawane pytania - Labo Print

Kontakt

Jak mogę skontaktować się z drukarnią?

Zapraszamy do kontaktu mailowego ([email protected]), telefonicznego (+48 502300185) oraz poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Na wszystkie przesłane pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Nasi doradcy handlowi mówią m.in. w języku angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, polskim, norweskim.

Wycena

Jak uzyskać wycenę?

W celu otrzymania kosztorysu do wybranych produktów, prosimy o przesłanie zapytania ofertowego do działu handlowego na adres: [email protected].

Co powinno zawierać zapytanie ofertowe?

Poprawnie przygotowane zapytanie ofertowe przyspieszy przygotowanie wyceny.

W przypadku produktu standardowego treść maila powinna zawierać:

 • Nazwę wybranego produktu
 • Numer katalogowy (jeśli jest przypisany)
 • Wymiary
 • Ilość
 • Docelowy adres dostawy

W przypadku produktu personalizowanego treść maila powinna zawierać:

 • Nazwę wybranego produktu
 • Numer katalogowy (jeśli jest przypisany)
 • Materiał
 • Wymiary
 • Ilość
 • Informacje o sposobie indywidualizacji
 • Wybrane wykończenie (w przypadku banerów i tekstyliów)
 • Docelowy adres dostawy
Od czego zależy cena i czy firma oferuje rabaty?

Koszt zamówienia uzależniony jest od wybranego produktu, jego wymiarów, zastosowanych materiałów oraz liczby sztuk. W przypadku indywidualizacji standardowej oferty cena również może ulec zmianie. Często duże zlecenia są bardziej atrakcyjne pod kątem kosztów jednostkowych. W przypadku chociażby materiałów POS, pudełek e-commerce czy ozdobnych oferujemy korzystne rabaty ilościowe.

Jaki jest czas oczekiwania na wycenę?

Na wszystkie maile staramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Standardowo w dni robocze udzielamy odpowiedzi w ciągu 24 godzin.

Jakie usługi są uznawane są za dodatkowe?

Za usługi dodatkowe uznaje się koszt dostawy, które są zmienne w zależności od ciężaru i gabarytu produktu oraz kraju i adresu dostawy, realizację zlecenia w trybie ekspresowym, wykonanie niestandardowych wykończeń, dokonywanie zmian w plikach graficznych na zlecenie klienta.

Zamówienie

Jak złożyć zamówienie?

Przed złożeniem zamówienia należy zapoznać się z Regulaminem dostępnym na stronie. W celu dokonania zakupu zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi. Wiadomość mogą Państwo wysłać bezpośrednio na adres: [email protected] lub poprzez dostępny na stronie formularz kontaktowy. Przesłanie maila ze zleceniem oznacza zaznajomienie się z Regulaminem i jego akceptację.

Treść maila powinna zawierać:

 • nazwę firmy
 • siedzibę firmy i jej adres
 • adres wysyłki zlecenia, jeżeli jest inny od adresu firmy
 • numer identyfikacji podatkowej, numer ewidencyjny lub rejestrowy
 • dane kontaktowe klienta (adres e-mail oraz nr tel.)
 • adres e-mail właściwy do przesłania faktury w wersji elektronicznej
 • parametry zamówienia (np. nazwę materiału, format towaru, liczbę sztuk)
 • proponowany termin realizacji zamówienia oraz wysyłki/odbioru/li>

W przypadku zakupu towar zawierającego wydruk, konieczne będzie przesłanie projektu graficznego. Plik przekazać można poprzez wysłanie go na serwer FTP lub w inny sposób ustalony z naszym doradcą. Projekt należy przygotować zgodnie z wytycznymi zawartymi w specyfikacji szykowania plików naszej firmy.

Czy moje zamówienie zostało przyjęte do realizacji?

Jeśli treść maila wysłanego do naszego doradcy zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do realizacji zlecenia, a plik do druku został zaakceptowany przez dział graficzny, wówczas przesyłamy potwierdzenie zlecenia, które należy zaakceptować, celem uruchomienia procesu realizacji.

Podstawą do przyjęcia zamówienia do realizacji jest akceptacja podsumowania. Za potwierdzenie przyjmujemy odpowiedź mailową, która nie zawiera zastrzeżeń do podsumowania. W celu zachowania wskazanego terminu realizacji, akceptację należy przesłać do godziny 15:00 w dniu roboczym, w którym otrzymali Państwo kalkulację do akceptacji.

Jednocześnie zaznaczamy, że w szczególnych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do odmowy przyjęcia zlecenia. Podstawę do odmowy wykonania stanowią przesłanki wymienione w treści Regulaminu stron np. niedostępność niezbędnego materiału, brak kontaktu z klientem w celu uzupełniani brakujących informacji.

Czy można zamówić produkty niedostępne na stronie?

Jeśli na naszej stronie nie znaleźli Państwo produktu spełniającego oczekiwania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego. Na stronie internetowej prezentujemy podstawowa lub najczęściej wybieraną przez naszych klientów ofertę. Jesteśmy otwarci na realizację indywidualnych projektów, w tym celu prosimy o kontakt z naszymi doradcami.

Jeżeli na naszej stronie nie znaleźli Państwo produktu, który wcześniej był dostępny również zachęcamy do kontaktu. W przypadku wycofania produktu postaramy się zaoferować alternatywną ofertę.

Czy można zamówić także wykonanie projektu graficznego?

Nasza oferta nie obejmuje wykonania projektów graficznych, jednakże możemy zaproponować pakiet przygotowania pliku do druku. Cennik dodatkowej usługi znajduje się na naszej stronie.

Czy mogę wznowić druk pracy archiwalnej bez ponownego umieszczania plików na serwerze?

Pliki wykorzystane do realizacji zlecenia przechowujemy przez okres 2 miesięcy od daty przyjęcia zlecenia.

Przygotowanie pliku do druku

Jak przygotować plik do druku?

Plik do druku należy przygotować na podstawie specyfikacji umieszczonej na naszej stronie internetowej.

W przypadku produktów wykonanych z kartonu prosimy o zapoznanie się, zarówno ze specyfikacją ogólną, jak i przygotowaną dla produktów z tektury. Dokumenty zawierają: wskazówki dotyczące formatu, rozdzielczości, spadów, brytowania, wykrojników, separacji barwnych, materiałów wzorcowych i dostarczenia do druku. Specyfikacją przygotowana jest dla wydruków wielkoformatowych, etykiet, reklamy świetlnej i produktów z tektury.

Jakiej rozdzielczości powinny być grafiki użyte w projekcie?

Rozdzielczość należy dostosować do produktu.

Pliki o wymiarach do 5 m wymagają zastosowania skali 1:1, powyżej 5 m skala powinna wynosić 1:10.

W przypadku folii, płyt i poliestrów – przy wielkości A4 – rozdzielczość w skali 1:1 powinna wynosić 300 ppi, natomiast powyżej formatu A4 – 150 ppi.

Dla pozostałych materiałów: do 2 m² – 450 ppi, 2-5 m² – 100 ppi, 5-25 m² – 80 ppi, 25-50 m² – 50 ppi, powyżej 50 m² – 30 ppi. W przypadku plików w skali 1:10 rozdzielczość musi być 10 x większa.

Specyfika druku na tekturze wymaga zastosowania rozdzielczości 100-200 ppi. W przypadku etykiet odpowiednia rozdzielczość to 300-360 ppi. Pliki do druku reklamy świetlnej prosimy przesyłać w skali 1:1 lub 1:10.

W jakich formatach powinny być zapisane i przesłane pliki do druku?

Do realizacji zleceń przyjmujemy wyłącznie pliki zamknięte. Grafiki dla wydruków wielkoformatowych powinny zostać przesłane w formacie .pdf, .eps lub .tiff. W przypadku etykiet pliki należy zapisać w formacie pdf, natomiast w reklamie świetlnej w wersji .eps, .cdr, .jpg lub .pdf.

Prosimy o nieprzesyłanie projektów w wersji otwartej np. .ai, .indd, .psd. Takie grafiki nie będą przekazywane do wydruku.

W jaki sposób przesłać pliki?

Pliki można przesłać na nasz serwer FTP. W celu uzyskania indywidualnego loginu i hasła, zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.

Czy mogę uzyskać podgląd przed wydrukiem?

Tak, nasza firma oferuje możliwość zapoznania się z podglądem wydruku. O chęci skorzystania z opcji należy poinformować w trakcie składania zamówienia. Po rozpoczęciu realizacji nie ma możliwości dokonania nieodpłatnych zmian w projekcie.

Płatności

W jaki sposób można dokonać płatności?

Płatność powinna zostać zrealizowana poprzez przelew bankowy, na podstawie faktury pro forma lub faktury z terminem płatności.

Czy możliwa jest płatność z odroczonym terminem płatności?

Zamówienia realizowane są po dokonaniu pełnej zapłaty za zlecenie lub wymaganej zaliczki.

Realizacja zamówienia

Czy jest możliwość wykonania druku próbnego?

Tak, nasza firma oferuje możliwość złożenia zamówienia na towar próbny. Realizacja zlecenia wykonywana jest odpłatnie. Przed złożeniem zamówienia na druk właściwy, muszą Państwo zaakceptować wersję próbną. Potwierdzenie powinno się odbyć mailowo lub w sposób ustalony z doradcą handlowym.

Czy mogę dokonać zmian w zamówieniu?

Istnieje możliwość dokonania zmian przed zaakceptowaniem podsumowania zamówienia, a tym samym przed rozpoczęciem realizacji zamówienia. W trakcie realizacji zlecenia nie ma możliwości nanoszenia zmian.

Czy mogę coś dodać do istniejącego zamówienia?

Dodanie kolejnej pozycji do zamówienia jest możliwe przed rozpoczęciem realizacji. W przypadku, kiedy zlecenie jest już na etapie produkcji można domówić kolejne sztuki, składając nowe zamówienie.

Czy mogę anulować zamówienie?

Po zaakceptowaniu przez klienta podsumowania zamówienia, zostaje ono przekazane do realizacji. Na tym etapie nie ma możliwości anulowania zlecenia. Jednakże możemy wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy, po pokryciu przez kupującego wszelkich kosztów adekwatnych do stopnia wykonania usługi. Odstąpienie musi mieć charakter pisemny i zostać zaakceptowane przez osobę z biura obsługi klienta.

Jaka jest minimalna wartość zamówienia?

Minimalna wartość zamówienia jest zależna od konkretnego produktu. W przypadku większości produktów realizujemy zlecenia już od 1 sztuki. W naszej drukarni kupią Państwo np. pojedyncze: beachflagę, namiot, ściankę, siedzisko, roll-up, ramę aluminiową, reklamę świetlną, stoisko targowe czy żagiel przeciwsłoneczny.

Minimalny metraż zamówienia jest wymagany przy tekstyliach, papierach, foliach oraz płytach. Klient może zamówić pracę w mniejszym rozmiarze, aniżeli minimalny rozmiar zamówienia, jednak zamówienie zostanie skalkulowane z przyjęciem minimalnych wartości zamówienia.

Celem uzyskania kalkulacji i informacji dodatkowych prosimy się skontaktować z naszym biurem handlowym.

Ile wynosi czas realizacji zamówienia?

Czas realizacji zamówienia ustalany jest indywidualnie, bowiem szacujemy go na podstawie ilości zamówionych produktów, poziomu skomplikowania zlecenia, stopnia indywidualizacji, zastosowaniu dodatkowych uszlachetnień itd. Każdorazowo planowany termin realizacji podawany jest do akceptacji klienta. Czas dostawy nie jest wliczany w realizację.

Czy istnieje możliwość skrócenie czasu realizacji?

Oferujemy możliwość wykupienia realizacji priorytetowej, jednak opcja nie zawsze jest dostępna. Celem uzyskania dodatkowych informacji o usłudze prosimy się skontaktować z działem obsługi klienta.

Dostawa

Jakie formy dostawy oferuje firma?

Nasza firma współpracuje z różnymi dostawcami na terenie 18 państw m.in. z kurierami UPS, DPD, transporty indywidualne. Do każdego zapytania ofertowego przesyłamy także kosztorys z możliwymi opcjami dostawy. Oczywiście to klient decyduje o wyborze przewoźnika. Oferujemy także możliwość odbioru zamówienia w siedzibie.

Czy możliwy jest odbiór osobisty?

Tak, nasza firma oferuje możliwość odbioru osobistego, jednak należy tę opcję zgłosić podczas składania zleceni, a godzinę odbioru ustalić z przedstawicielem działu obsługi klienta.

Po zrealizowane zlecenia zapraszamy w dni robocze 15:00-18:00. Towary wydawane są w siedzibie naszej firmy: ul. Szczawnicka 1, 60-471 Poznań.

Jak są pakowane i wysyłane gotowe materiały?

Sposób pakowania zamówienia jest zależny od zamawianego produktu. Standardowo przesyłki zawierający wydruk wielkoformatowy jest składany w kostkę, jeżeli krótszy z boków jest dłuższy niż 150 cm długości. W przypadku druku na folii, produkt nawijamy na gilzę lub zwijamy w rolkę.

Jeżeli potrzebują Państwo niestandardowego pakowania swoich produktów należy skontaktować się z przedstawicielem działu obsług klienta, celem ustalenia szczegółów oraz kosztów.

Jaki jest koszt dostawy towaru?

Koszt dostawy uzależniony jest od wagi i wielkości gabarytowej zamawianych produktów oraz przewoźnika.

Czy mogę zmienić adres dostawy?

Zmiana adresu dostawy możliwa jest do momentu, gdy zlecenie nie zostało przekazane do działu logistyki. W momencie, gdy paczka została nadana i przekazana do dostawy nie ma możliwości zmiany adresu dostawy.

Do jakich państw dostarczane są zamówienia?

Nasza firma oferuje wysyłkę do: Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jeżeli potrzebują Państwo dostarczyć przesyłkę poza teren krajów Unii Europejskie o taka możliwość należy skierować zapytanie do działu obsługi klienta.

Co zrobić jeśli przesyłka ulegnie uszkodzeniu podczas transportu lub dotrze niekompletna?

W przypadku jeśli przewoźnik dostarczy Państwu niekompletny, uszkodzony towar lub opakowanie uległo naruszeniu, należy spisać protokół szkody w obecności dostawcy, w chwili dostawy przesyłki. Jeśli przewoźnik umożliwia wypełnienie protokołu na swojej stronie internetowej, taki formularz również będzie przez nas akceptowany. Brak pisemnego protokołu może stanowić brak podstawy do uznania przez nas reklamacji.

Klient jest zobowiązany do wykonania dokumentacji fotograficznej uszkodzenia opakowania zewnętrznego przesyłki. Zdjęcie powinno mieć widoczny list przewozowy, celem uwiarygodnienia reklamacji.

Czy istnieje wysyłka przyspieszona i neutralizacja?

Oferujemy możliwość wyboru przesyłki ekspresowej. Jest to dodatkowo płatna usługa.
Wykonujemy neutralizacje przesyłek na życzenie klienta. Taką informację należy podesłać podczas składania zlecenia.

Reklamacje

Po jakim czasie od otrzymania przesyłki można złożyć reklamację?

Reklamację można złożyć do 7 dni liczonych od momentu otrzymania towaru prze Klienta.

W jaki sposób można złożyć reklamację?

Reklamację można złożyć mailowo do osoby kontaktowej, przyjmującej zlecenie. Na naszej stronie udostępniamy formularz reklamacyjny.

Każda reklamacja powinna zawierać: nazwę Państwa firmy, adres e-mail do korespondencji, nr listu przewozowego, numer zamówienia oraz pozycje w zamówieniu, których dotyczy reklamacja, precyzyjne określenie wady lub okoliczności będących podstawą do reklamacji oraz wskazanie oczekiwanego sposobu rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Wraz z formularzem reklamacyjny prosimy o załączenie zdjęć reklamowanego produktu (ujęcie z bliska i z odległości). Jeśli same fotografie okażą się niewystarczające do wydania opinii, wówczas możemy poprosić o odesłanie produktu.

Co podlega reklamacji?

Reklamacji podlegają wady jakościowe powstałe z winy drukarni np. błąd w wydruku.

Co nie podlega reklamacji?

Reklamacji nie podlegają wady czy też błędy wynikające z winy klienta np. dostarczenie błędnych materiałów do druku, przekazanie treści niezgodnych z prawem. Dodatkowo reklamacji nie podlegają:

 • Nieznaczne różnice w stosunku do zaakceptowanego wzorca kolorystycznego
 • Nieznaczne różnice w stosunku do zaakceptowanego wydruku próbnego
 • Marginalne różnice w wymiarach +/- 2%
Ile wynosi czas oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji?

Czas rozpatrzenia reklamacji wynosi do 30 dni. W przypadku reklamacji na podstawie rękojmi, czas ulegnie skróceniu do 14 dni.

Jaka jest możliwość rozpatrzenia reklamacji?

W przypadku uznania reklamacji za zasadną zwrócimy część lub całość kwoty zamówienia, wymienimy towar na nowy lub naprawimy produkt.

Zwroty

Czy mogę zwrócić zamówiony produkt?

Zwrotowi podlegają wyłącznie produkty standardowe niepodlegające personalizacji zamówione przez osoby fizyczne (bez numeru NIP). Towary wykonane według wzorów dostarczonych przez klienta i podlegające jakiejkolwiek personalizacji (np. drukowanej lub grawerowanej) nie podlegają zwrotowi.