Rok 2022 wyznaczył wiele nowych trendów, jednocześnie nawiązując do tego, co jest już znane. Wpływ na to ma zderzenie ze sobą dwóch generacji na rynku graficznym: pokolenia Z oraz milenialsów.

W tym roku wiodącą tendencją jest balansowanie pomiędzy regułami projektowymi, a świeżością i wodzami fantazji.

Każdego roku graficy prześcigają się w coraz bardziej unikatowych projektach graficznych. Niektóre z nich pojawiają się niespodziewanie i w szybkim tempie stają się rozpoznawalne. Nadążanie za trendami nigdy nie było proste, ale niektóre tendencje graficzne zakorzeniły się na dłużej.

Rok 2022 wyznaczył wiele nowych trendów, jednocześnie nawiązując do tego, co jest już znane. Wpływ na to ma zderzenie ze sobą dwóch generacji na rynku graficznym: pokolenia Z oraz milenialsów. W tym roku wiodącą tendencją jest balansowanie pomiędzy regułami projektowymi, a świeżością i wodzami fantazji.

Retro – nostalgiczny powrót do przeszłości

Nostalgia wdarła się przebojem przede wszystkim do świata mody, by zacząć przyciągać do siebie coraz bardziej w kontekście projektowania graficznego. Nawiązania do czasów, które minęły (zwłaszcza do stylistyki lat 90.), podsyca wyobraźnię projektantów graficznych. Milenialsi postrzegają tę tendencję jako obraz tęsknoty i nostalgii za prostszymi czasami. W pewnym stopniu jest to również nawiązanie do młodszych wersji siebie. Tym, co może okazać się zaskakujące, jest przede wszystkim sympatia pokolenia Z ze względu na często pojawiający się motyw buntu.

Z tego powodu nie może dziwić wykorzystywanie „staro-nowej” estetyki projektowej. Powrót do dwuwymiarowej grafiki, wykorzystywanie intensywnych kolorów, które zostały wygaszone i wygładzone, pojawiające się geometryczne kształty czy całe grafiki stylizowane na wlepki to charakterystyczne cechy nowego nurtu.

Maksymalizm – brak reguł i ograniczeń

Ten trend swoimi kreacjami przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość. Uciekając od codzienności, eksplorujemy nieznane dotąd miejsca, m.in. międzygalaktyczne przestrzenie. Kusi nas obietnicą czegoś, co jest nam nieznane. Poza samą obietnicą, jest to również pewnego rodzaju wyraz ekspresji – zabawa kolorem, wzorem, kształtem, formą, które nieczęsto ze sobą kontrastują. Nie ma żadnych reguł i nic nas nie ogranicza.

Cały fenomen tego trendu opiera się na eksperymentowaniu, zabawie, niejednokrotnie wręcz na wyolbrzymianiu i przesadnej ekspresji. Nie wszystkie projekty wyjdą idealnie czy będą wyglądać dobrze wizualnie, ale to właśnie maksymalizm będzie argumentem przemawiającym za jego wszystkimi niedoskonałościami, jednocześnie wyróżniając go na tle innych. Jest to styl pozbawiony wstydu, który eksponuje wszystkie aspekty fantazyjności projektowania. Oznacza to, iż za każdy razem możliwe staje się, odkrycie czegoś nowego i nadanie temu nowej, zaskakującej formy.

Kolory Pantone – Very Peri i spółka

Projektując graficznie nie sposób przejść obojętnie obok jednego z wyznaczników, którym jest kolor roku od Pantone. Każdego roku wybierany jest jeden kolor, który definiuje dalsze projekty w większości przedsiębiorstw, a zwłaszcza wśród grafików.

W 2022 roku kolorem, swoją drogą o bardzo wdzięcznej nazwie, został Very Peri, czyli z jednej strony szczególny, a z drugiej strony specyficzny odcień fioletu. Kolor sam w sobie inspiruje do kreatywnego działania i nieograniczonej żadnymi formami ekspresji. Jak pokazuje sam Instytut, Very Peri może stanowić element różnego rodzaju zróżnicowanych palet kolorystycznych, od ciepłych, wiosennych barw, aż po cięższe, zimowe odcienie.

Kolor roku z pewnością nie powinien przekreślać identyfikacji wizualnej marek, które budowały ją przez lata. Jednak z pewnością może stanowić pewnego rodzaju odskocznie lub punkt wyjścia przy tworzeniu projektów, które coraz częściej zaczynają pojawiać się w branży meblarskiej czy tekstylnej.

Projektowanie zrównoważone – czas na nowe podejście

O potrzebie projektowania zrównoważonego mówi się już od kilku lat, ale rok 2022 można nazwać prawdziwym przełomem. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów stworzonych z bardziej zrównoważonych materiałów, m.in. pochodzących z recyklingu lub zrównoważonych źródeł pochodzenia.

Coraz częściej cieszy nas oglądanie prawdziwego świata, a męczy przepełniony sztucznymi rzeczami. Jednak trend ten nie odnosi się tylko do zaprzestania ukazywania sztucznych materiałów, ale przede wszystkim kładzie nacisk na wykorzystywanie tworzyw, które są biodegradowalne lub częściowo można je ponownie wykorzystać. Oznacza to korzystanie z materiałów pochodzących z recyklingu, biodegradowalnych czy używanie detergentów i farb, które pozostają neutralne dla środowiska. Zaczęto przykuwać uwagę również do kwestii samego oznaczania opakowań. Opisują one sposoby, w jakie należy potraktować dane tworzywo po zużyciu.

Osobiście, mamy nadzieję, iż dbałość o środowisko i naszą, wspólną przyszłość niedługo stanie się standardem, nie tylko w branży projektowej.

I po co to wszystko?

Wszystkie wyżej wymienione trendy będą obecne w wielu projektach, zarówno drukowanych jak i internetowych. Dzięki tak bogatemu urozmaiceniu trendów i odkryciu nowych sposób na eksplorowanie tego, co wydawało się już znane, sprawi, że ten rok będzie wyjątkowy. Wiele trendów będzie się ze sobą łączyć lub do siebie nawiązywać, co w efekcie stanie się nowym trendem. Zdecydowanie ten rok jeszcze nas zaskoczy, a każdy będzie mógł odnaleźć w nim coś dla siebie.