Vi udvider Labo Prints POS-sortiment med fem færdige displaykonstruktioner til offsettryk. Nyhederne omfatter tre modulære stande, et kompakt hyldestativ og en trindelt displaystand. Forskellige mål, konstruktioner og tilladte belastninger gør det muligt at vælge en løsning efter produkttype og den tilgængelige udstillingsplads.

De nye stande fremstilles af bølgepap med E- eller EB-bølge. Alle modeller kan desuden efterbehandles med lak eller folielaminering.

Blandt de nye modeller findes både konstruktioner til tungere produkter som flasker og dåser og løsninger, der kan udvides med flere moduler.

Modulær stand til højere belastning – L10537

Den første nye konstruktion er udviklet til udstilling af tungere produkter. Standen er fremstillet af bølgepap med EB-bølge, og ekstra støtteelementer øger konstruktionens styrke.

Den maksimale belastning pr. hylde er 20 kg, så modellen kan bruges til eksempelvis flasker, dåser og andre produkter, der kræver en mere stabil konstruktion.

Udvidelig modulær udstilling – L10222

En anden nyhed er en stand opbygget af fire separate moduler. Konstruktionen kan udvides ved at tilføje flere moduler, så udstillingens størrelse kan tilpasses det konkrete projekt.

Standen er fremstillet af bølgepap med EB-bølge, og den maksimale belastning pr. hylde er 20 kg.

Anden variant af den modulære stand – L10672

Den tredje model består også af fire moduler og kan udvides med yderligere elementer.

Den adskiller sig fra den foregående variant primært i mål og bæreevne. Her er den maksimale belastning pr. hylde 16 kg. Konstruktionen er fremstillet af bølgepap med EB-bølge.

De to varianter gør det muligt at vælge en løsning efter den planlagte udstillingsstørrelse, typen af produkter og den nødvendige belastningskapacitet.

Kompakt hyldestand til 1/8 palle – L10790

Det nye sortiment omfatter også en hyldestand til steder, hvor det er vigtigt at udnytte den tilgængelige gulvplads effektivt.

Konstruktionen optager et areal svarende til 1/8 palle og gør det samtidig muligt at udstille tungere produkter. Den maksimale belastning pr. hylde er 15 kg.

Standen er fremstillet af bølgepap med EB-bølge.

Seks niveauer til bøger, album og lignende produkter – L11414

Den femte nyhed er en trindelt displaystand med seks separate udstillingsniveauer.

Konstruktionen er blandt andet udviklet til bøger og album, men kan også bruges til andre produkter, hvor en trindelt præsentation fungerer godt.

Standen er fremstillet af bølgepap med E-bølge, og den maksimale belastning pr. niveau er 12 kg.

Offsettryk og yderligere muligheder for efterbehandling

Alle fem nye konstruktioner er beregnet til offsettryk. Afhængigt af projektet kan overfladen desuden lakeres eller folielamineres.

Produktionsværktøjer til de nye stande er allerede tilgængelige. Oplysninger om stanseværktøjer og øvrige tekniske detaljer kan fås hos din salgskontakt hos Labo Print.

Produkterne er allerede tilgængelige på laboprint.eu.

Har du et produkt og leder efter den rigtige POS-konstruktion? Tal med vores team. Vi hjælper med at vælge en stand efter produkttype, tilgængelig udstillingsplads og den nødvendige belastningskapacitet.

[email protected]