3D-bokstäver

3D-bokstäver

Användnings

företagskyltar, inredningsdekoration, logotyper till exempel inom tjänstesektorn, köpcentrum eller restaurangbranschen.

Material

Dibond, PCV, plexi

Belysning

LED

Ljusfärg

6500 – 7500 K

Ljusspridningsvinkel

upp till 175 grader

Bokstavsdjup

10 cm, 12 cm, 4 cm, 6 cm, 8 cm

Sidofärg

Standardfärger tillgängliga, RAL-färger mot tilläggsavgift

Egenskaper

hög synlighet, möjlighet till olika ljusfärger och blinkande effekt, reklam och dekoration, uppmärksamhetsfångande

Viktig information

produkten prissätts individuellt

3D-bokstäver blir allt mer populära och efterfrågade. Denna form av skyltning ersätter i allt större utsträckning traditionella plana skyltar. Den starka visuella effekten och den estetiska finishen är avgörande faktorer för deras popularitet.

Möjligheten att placera 3D-bokstäver i rummet gör dem mycket synliga. Tredimensionella bokstäver med företagets namn placerade ovanför entrén till en butik, ett apotek, ett kontor eller en restaurang ger verksamheten prestige och elegans. När du väljer 3D-bokstäver som skyltlösning är det värt att överväga extra belysning, vilket gör att reklamen är tydligt synlig även på kvällen och natten.

Vilka former kan 3D-bokstäver ha?

Vi kan tillverka nästan vilken text som helst med 3D-effekt. En viktig aspekt vid design är att bevara minimimåtten för varje element. Minsta avstånd mellan bokstävernas sidoytor är 4 cm, vilket garanterar ett estetiskt resultat och hög finishkvalitet.

Belysta 3D-bokstäver

Skyltar i form av 3D-bokstäver blir allt mer populära bland våra kunder. Denna presentationsform är modern och estetisk, vilket har stor betydelse för hur varumärket uppfattas av både nuvarande och potentiella kunder.

3D-bokstäver kan dessutom förses med belysning, vilket gör skylten synlig både dag och natt. Vi erbjuder tre standardlösningar: frontbelysning, bakbelysning eller en kombination av båda. Varje metod ger en unik visuell effekt, därför är det viktigt att noggrant överväga vilken lösning som passar bäst. Placeringen av skylten och fastighetsägarens riktlinjer bör också tas i beaktande.

Bokstäverna kan belysas med LED-lister med färgtemperatur i intervallet 6500–7500 Kelvin – ju lägre värde, desto varmare ljus. Valet av ljusfärg bör anpassas efter skyltens placering, oavsett om den används inomhus, till exempel på mässor eller i köpcentrum, eller utomhus. Synligheten påverkas av flera faktorer, såsom närliggande skyltar, rummets belysning och logotypens färgsättning.

Framsida
3D-bokstäver 3D-bokstäver
Baksida
3D-bokstäver 3D-bokstäver
Framsida + baksida
3D-bokstäver 3D-bokstäver

Vilka material används för 3D-bokstäver?

Vi erbjuder ett brett utbud av material för tillverkning av 3D-bokstäver. Valet av material beror på den önskade slutliga effekten. För belysta skyltar används främst akryl (plexiglas), som är ett ljusgenomsläppligt och ljusspridande material. Standardfärgen är mjölkvit, men genom tryck eller applicering av färgad folie kan andra färger uppnås.

Aluminiumkomposit med borstad silveryta ger en exklusiv och elegant finish. Detta material används ofta för 3D-bokstäver i skönhetssalonger, spa och premiuminteriörer.

Andra material i vårt sortiment är Dibond, PVC och skummad PVC. Dessa material kan kombineras för att skapa önskad visuell effekt. Kontakta gärna vår försäljningsavdelning för att diskutera dina behov och få en skräddarsydd offert.

Hur kan 3D-bokstäverna avslutas?

Utformningen av bokstävernas kanter anpassas efter kundens önskemål, men vissa faktorer påverkar valet av lösning. För mycket små eller komplexa bokstäver rekommenderas kanter i linje med fronten, vilket ger hög precision och en estetisk finish.

För större bokstäver väljer kunder ofta vikta kanter som ger ett elegant och stilrent uttryck. Kanterna skiljer sig även i tjocklek: kanter i linje med fronten och vikta kanter har en tjocklek på 0,6 mm, medan plana och skarpa kanter har en tjocklek på 0,8 mm.

3D-bokstäver
Slät sida
3D-bokstäver
Vikt sida

Vilka färger finns för 3D-bokstävernas sidor?

Vi har standardfärger från RAL-paletten. Andra färger från RAL Classic kan beställas, men det förlänger leveranstiden.

Litery 3D - krawędź złota szczotkowana - Labo Print
Borstad guld
Litery 3D - krawędź złota lustrzana - Labo Print
Spegelguld
Litery 3D - krawędź RAL 1023 - Labo Print
RAL 1023
Litery 3D - krawędź RAL 2008 - Labo Print
RAL 2008
Litery 3D - krawędź RAL 3020 - Labo Print
RAL 3020
Litery 3D - krawędź RAL 8017 - Labo Print
RAL 8017
Litery 3D - krawędź RAL 6016 - Labo Print
RAL 6016
Litery 3D - krawędź RAL 5005 - Labo Print
RAL 5005
Litery 3D - krawędź RAL 5002 - Labo Print
RAL 5002
Litery 3D - krawędź mat RAL 9016 - Labo Print
RAL 9016
Litery 3D - krawędź RAL 9006 - Labo Print
Naturlig aluminium silver
Litery 3D - krawędź srebrna szczotkowana - Labo Print
Borstat silver
Litery 3D - krawędź srebrna lustrzana - Labo Print
Spegel silver
Litery 3D - krawędź RAL 7015 - Labo Print
RAL 7015
Litery 3D - krawędź czarna - Labo Print
RAL 9005
Litery 3D - krawędź w dowolnym kolorze - Labo Print
Valfri RAL

Vilka monteringsalternativ finns för 3D-bokstäver?

3D-bokstäver kan monteras på fem sätt: direkt på väggen, på aluminiumram, på Dibond-platta monterad på aluminiumram, på Dibond-platta monterad direkt på väggen eller på en låda av Dibond. Valet beror på plats, skyltens storlek och om belysning ska användas.

Våra säljare hjälper gärna till att välja rätt lösning.

Belysta 3D-bokstäver monteras oftast direkt på väggen eller på aluminiumram. Vid direkt montering krävs kabeldragning för varje bokstavs belysning. Vid ram är kablarna dolda och endast en anslutningspunkt behövs. Strömförsörjning monteras på Dibond-lådor, men kan även ordnas på begäran för andra monteringsmetoder. Dibond-lådor och plattor finns i standardfärger men kan tryckas i valfri färg eller motiv. Innan montering bör platsen undersökas noggrant med hänsyn till väggmaterial, möjligheter till kabeldragning och eventuella tillstånd.

3D-bokstäver
Dibond
3D-bokstäver
Dibond-låda
3D-bokstäver
Dibond + aluminiumram
3D-bokstäver
Aluminiumram
3D-bokstäver
Väggmontering
Behöver du en offert
på materialet eller produkten
som intresserar dig?
Skriv eller ring vår försäljningsavdelning